W ścianach drzemie ogromny potencjał aranżacyjny. To powierzchnie, które można nie tylko pokryć farbą w dowolnym kolorze, ale również uczynić z nich prawdziwe arcydzieło sztuki nowoczesnej, rustykalnego rzemiosła czy tez modernistycznego designu. Możliwości dekoracji ściany w salonie zaczynają się od szaleństwa z farbą, a kończą na ceramicznych i sztukateryjnych stylizacjach. Ściana w nieco innej odsłonie może być doskonałym przełamaniem monochromów, minimalizmu i rutyny.
Mocny drewniany akcent
Bohater niejednego wnętrza o ponadczasowym charakterze, zawsze dobrze odnajdujący się we wszystkich aranżacjach – eleganckiej klasyce, minimalistycznej nowoczesności i retro eklektyzmu. Ściana pokryta deskami to doskonałe tło dla rodzinnych fotografii, plakatów z roślinnymi motywami, krajobrazów będących wspomnieniami z podróży czy chociażby półek z książkami. Ścianę możemy wykonać z drewnianych desek w naturalnym kolorze, z usłojeniem pięknie podkreślonym olejem. Idealnie będą pasowały do czarnych mebli w geometrycznych kształtach, tworząc wykwitną stylizację. W bieli to propozycja dla wnętrz skandynawskich otulonych lnianymi i bawełnianymi tkaninami, z ciepłem płomieni dekoracyjnych świec.
Z efektem ombre
Dekoracja popularna w stylizacji włosów i paznokci świetnie odnajduje się w aranżacji ścian salonów. Ombre to jedna z technik malowania powierzchni, która polega na stopniowym rozjaśnianiu lub przyciemnianiu koloru, czasem też subtelnej zmianie jednego w drugi. Ombre to idealny sposób na wykorzystanie pastelowych barw w pomieszczeniu i zachowanie prostoty wnętrza. Wtłaczamy w aranżację kolor, jednak robimy to delikatnie, w zachowawczy sposób. W ombre pięknie prezentują się turkusy, bielone róże, miętowa zieleń i łososiowy pomarańcz. Dzięki takiemu cieniowaniu koloru możemy zamaskować nierówności i inne niedoskonałości ściany, a także zmienić proporcje pomieszczenia, np. optycznie je podwyższyć.
W surowym betonie
Beton odważnie wkroczył na salony i bardzo szybko się w nich zadomowił. Od kilku sezonów zajmuje wysoką pozycję w trendach wnętrzarskich, potęgując efekt nowoczesności i industrialnej surowości. Wielkoformatowe betonowe płyty na ścianie w salonie są nietypowym akcentem eleganckiej stylizacji, kontrastując się z białymi połyskującymi meblami, przeszklonymi witrynami i dużym białym narożnikiem. Idealnie współgrają z podłogą wykonaną z desek, metalowymi konstrukcjami mebli i zwisającymi z sufitu żarówkami. Tworzą zgrany, wzajemnie uzupełniający się duet z zieloną roślinnością, wprowadzając w ten sposób nieco eklektyzmu do salonu.
Płytki nie tylko w łazience
Kojarzą się nam z łazienką i kuchnią. Ze względu na swoją wysoką odporność na ścieranie i wilgoć znalazły zastosowanie we wnętrzach, w których panują trudniejsze warunki. Ich dekoracyjny charakter sprzyja jednak kreatywności i płytki stają się coraz częstszym, mile widzianym gościem w salonie. Odmienią efektownie ścianę za sofą, tworząc na jej powierzchni patchworkową kompozycję, idealnie komponującą się z drewnianymi meblami i kolorowymi dodatkami w egzotycznym stylu. Wielkoformatowe płytki w kilku odcieniach jednego koloru stworzą geometryczną dekorację, pasująca do nowoczesnego wystroju. Ciekawym trendem jest ściana imitująca szlachetny kamień, np. biały marmur, potęgujący elegancję i szyk glamour.
Stylowa sztukateria
Rzeźbione, misterne wzory na ścianach swoją obecnością zaszczycały królewskie dwory. Zdobiły wnętrza bogatych szlachciców i mieszczan. Dzisiaj ponownie pojawiają się w przestrzeniach mieszkalnych, jednak w unowocześnionej i bliższej współczesnym trendom odsłonie. Sztukateria nawiązuje do ponadczasowej elegancji, klasycznego szyku, wykwintnego eklektyzmu. W płaskie listwy naścienne możemy oprawić obrazy i zdjęcia, a także zawieszony na ścianie telewizor. Na powierzchni, na którą wciąż nie masz pomysłu, mogą pojawić się ozdobne rozety i pilastry w kontrastowym ze ścianą kolorze. Na dużych powierzchniach wspaniale sprawdzają się kolumny, które wytyczają strefy, np. organizując miejsce na stół jadalniany z krzesłami czy domową biblioteczkę.
Ściana jest jak płótno, to czysta powierzchnia, na której może pojawić się po prostu farba w jednym kolorze lub znacznie więcej, kreatywna kompozycja o artystycznym zabarwieniu. Beton, pastele w wersji ombre, drewno, ceramiczny patchwork, a nawet barokowa sztukateria to sprawdzone sposoby na szybką zmianę wizerunku salonu.
Comments