top of page
Marika Kafar

Podróże inspirują. Pomysły na wnętrza przywiezione z różnych zakątków świata.

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – powiedział Mark Twain…i miał rację. Z podróży, nawet tej niekoniecznie dalekiej, możemy przywieść niemały bagaż doświadczeń i inspiracji, również jeżeli chodzi o wnętrza. Co kraj, to obyczaj, a więc też inny styl, nawyki i upodobania społeczności. Wiele stylów wnętrzarskich charakterystycznych dla konkretnych krajów przeniknęły do naszych polskich mieszkań. Czasem koncentrujemy się na jednym, a innym razem łączymy kilka, tworząc eklektyczne stylizacje.



Nowojorska klasyka


Nowy York to wielokulturowość i takie są też wnętrza charakterystyczne dla tej amerykańskiej metropolii. Kojarzymy je z wnętrzami z przeszłości, a więc ukrytymi w kamienicach o wysokich sufitach, gdzie nierzadko powstawały dzieła sztuki tworzone przez artystów. Styl nowojorski przejawia się elegancją, ale i eklektyzmem, dlatego rzadko zestawiamy go z elementami innych stylów. Dominuje w nim stonowana paleta barw, a więc beże, écru, brązy i szarości. Cechą charakterystyczną są meble wykonane z ciemnego drewna, które wspaniale korespondują zarówno ze skórzaną brązową sofą, jak też jasnym, tapicerowanym narożnikiem. W nowojorskich wnętrzach pojawiają się ponadto lampy z materiałowymi abażurami, a także szezlongi, którym towarzyszą domowe biblioteczki z książkami.



Paryska elegancja


Paryż to bez wątpienia stolica mody, oczywiście niejedyna, ale jedna z najbardziej znanych. Paryż kojarzy się nam z elegancją, szykiem, romantyzmem i gustownością. Nasz styl klasyczny ma wiele wspólnych elementów z paryską elegancją. Na pewno pojawiają się w nich drewniane meble, ale i te tapicerowane, jeżeli chodzi o fotele, krzesła i sofy. W paryskich mieszkaniach spotkać możemy często antyki, w tym komodę z frezowanym frontem, wspartą na giętych nóżkach. W salonie pięknie prezentować się będzie przeszklona witryna z rzeźbionym zdobieniem. W jadalni może stanąć duży, drewniany stół na monumentalnych nogach. W takim wnętrzu dominują najczęściej jasne barwy, jednak jako dodatkowe kolory pojawiają się pastelowe odcienie, które ożywiają cały wystrój.



Berliński industrial


Skoro Berlin, to musi być Ordnung, a więc porządek i harmonia. Niemcy są znani ze swojej powściągliwości i zamiłowania do porządku w życiu, ale i w swoich mieszkaniach. To właśnie dlatego ich wnętrza bardzo często są surowe, reprezentują w dużym stopniu styl industrialny. Zawdzięczamy to bardzo prężnemu rozwojowi przemysłu u naszych zachodnich sąsiadów. Z Berlina możemy więc przywieźć inspiracje związane z betonowymi podłogami, ceglanymi ścianami, regałami metalowymi przypominającymi te warsztatowe, a także przemysłowymi lampami z funkcjonalnymi reflektorami. Takie wnętrza będą chłodne, ale zawsze możemy je uzupełnić o szare zasłony w oknach, prosty dywan z długim włosiem oraz poduszki dekoracyjne, dzięki czemu nabierą przytulnego charakteru.



Marokański orient


To na pewno bardzo ciekawa podróż. Tym razem opuszczamy nasz europejski kontynent i zmierzamy w kierunku Afryki Północnej, gdzie zatrzymujemy się w pachnącym przyprawami i mieniącym się wieloma wyrazistymi kolorami Maroku. To stolica orientu, który objawia się we wszystkich aspektach kultury tego kraju. Wnętrza domów są kolorowe. Stonowane szarości i brązy zastępuje pomarańcz, czerwień, zieleń, niebieski i żółty. W wersji bardziej przytulnej są przyjemne, delikatne, pastelowe odcienie, ale wciąż musi być ich kilka. Z Maroka warto przywieźć w swoim bagażu inspiracji ciekawe dodatki i dekoracje, które w stylu marokańskim odgrywają kluczową rolę. Są to wzorzyste tekstylia, zdobiona bogato ceramika, złote i srebrne metalowe wazony i doniczki, a także plecione, patchworkowe dywany.



Skandynawski funkcjonalizm


Kolejnym celem naszej podróży jest Skandynawia, a więc kraj ludzi stosunkowo chłodnych, zamkniętych w sobie i ceniących sobie prywatność. Wnętrza ich mieszkań również odpowiadają ich charakterom. W Polsce styl skandynawski już się dobrze zadomowił. Wyróżnia się prostotą i minimalizmem, ale jest przy tym bardzo funkcjonalny i przytulny. Pojawiają się w nim biel, szarości i pastelowe odcienie, ważną rolę odgrywają naturalne materiały, jak bawełna, drewno, rattan, wiklina i len. Meble mają proste, geometryczne kształty, całość jest dokładnie przemyślana, aby każdy element pełnił praktyczną funkcję.



Dlaczego warto podróżować? Bo podróże uczą, kształcą, inspirują, pozwalają poznać lepiej siebie, ale i inne osoby. Otwierają się przed nami ogromne możliwości, stajemy się bardziej kreatywni, otwarci na to, co nowe i nieznane. Dzięki temu nasze mieszkania coraz bardziej przypominają nasze wnętrze – nasz

prawdziwy charakter i temperament.


Comments


bottom of page